Komórki macierzyste – najskuteczniejsze odmładzanie XXI wieku ?

Jedną z największych zagadek jest odpowiedź na pytanie: dlaczego komórki przestają się odtwarzać i organizm zaczyna obumierać?” John Medina

Wiele osób, patrząc na siebie zadaje sobie pytanie:„Co zrobić, aby spowolnić lub odwrócić naturalny proces starzenia się? Aby wyglądać lepiej? Czuć się lepiej?”.

Dlatego tak modna stała się idea zdrowego trybu życia, poszukiwanie pomocy w klinikach medycyny estetycznej. Chcemy wyglądać młodziej, atrakcyjniej, podobać się otoczeniu, ale przede wszystkim czuć się lepiej z samym sobą.

Z pomocą przychodzą nam własne komórki macierzyste, których zadaniem w naszym organizmie jest regeneracja uszkodzonych tkanek, ograniczanie procesów zapalnych i niszczących organizm. Macierzyste, bo niczym matka dają nowe życie, mogą odtwarzać tkankę kostną, chrzęstną, łączną, tłuszczową, mięśniową czy nerwową. Komórki macierzyste są w naszym organizmie i stale zastępują obumierające komórki. Problem polega jednak na tym, że wraz z wiekiem ich potencjał do regeneracji jak i ich liczba maleją, a to ma wpływ na proces starzenia. Zaczynamy zauważać, że skóra staje się wiotka, matowa, pojawiają się zmarszczki, zmienia się nasz wygląd. Pojawia się pytanie „co mogę zrobić, aby przeciwdziałać procesowi starzenia?”

Skutecznym i nowoczesnym rozwiązaniem tego problemu jest przeszczep własnych komórek macierzystych pobranych z miejsc, gdzie jest ich dużo (np. tkanka tłuszczowa powłok brzusznych) i podanie ich w miejsce, gdzie ich brakuje (np. twarz, szyja, dekolt, dłonie, stawy kolanowe, tkanki po urazach).

Przeszczep komórek macierzystych pobranych z tkanki tłuszczowej brzucha, ma wiele zalet:

  • Tkanka tłuszczowa jest łatwo dostępna, a pobranie komórek jest relatywnie proste i mało inwazyjne.

  • Zagęszczenie komórek macierzystych w tkance tłuszczowej jest o wiele większa niż w szpiku czy we krwi, co ma wpływ na skuteczność przeszczepu.

  • Jest to przeszczep własnej tkanki (autologiczny), dzięki temu ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych lub odrzucenie przeszczepu są znikome, co zwiększa bezpieczeństwo zabiegu.

  • Komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej mają nieograniczony potencjał różnicowania się w różne komórki, prowadząc do regeneracji tkanki w miejscu podania np. tkanek miękkich w obrębie twarzy, szyi, dekoltu, dłoni.

Procedura polega na:

  • Pobraniu w znieczuleniu miejscowym, w warunkach sali zabiegowej niewielkiej objętości tkanki tłuszczowej z fałdów brzusznych.

  • Poddaniu pobranego materiału specjalnej obróbce, w wyniku której otrzymujemy komórki macierzyste oraz dodatkowo frakcję tłuszczową.

  • Podaniu frakcji tłuszczowej (jako skuteczny i bezpieczny wypełniacz) w celu uzupełnienia ubytków tkanki tłuszczowej, zmniejszenia zmarszczek, bruzdy nosowo wargowej, doliny łez, poprawy kształtu twarzy.

  • Podaniu w trakcie iniekcji komórek macierzystych, w miejsca uszkodzonych tkanek.

Efekty po podaniu przeszczepu tłuszczu (wypełniacz) oraz komórek macierzystych (regeneracja), są widoczne już bezpośrednio po zabiegu, ale największy efekt widzimy
i odczuwamy po 2-4 tygodniach, kiedy następuje odnowa uszkodzonych tkanek (zmarszczki ulegają spłyceniu lub wypełnieniu, skóra staje się rozświetlona, powraca napięcie tkanek miękkich, zapadnięte policzki wypełniają się).

Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób, wykorzystując swoje komórki, możesz zregenerować uszkodzone tkanki, aby czuć się lepiej, wyglądać atrakcyjniej, być z siebie jeszcze bardziej zadowolona/-y skontaktuj się z Beauty derm, a udzielimy wszelkich potrzebnych informacji.