Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej oraz kosmetologii robi w ostatnich latach ogromną karierę. Dlaczego? Przyjrzyjmy się, jakie są jego unikalne właściwości.
Co warto wiedzieć na temat kwasu hialuronowego?
Chemicznie kwas hialuronowy to związek o charakterze mukopolisacharydu. Jest naturalnym składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej i jako taki łączy ze sobą włókna kolagenowe i elastynowe w skórze właściwej.
Ma bardzo ciekawą właściwość: jest w stanie związać do czterech tysięcy razy więcej wody niż wynosi jego masa . Młode osoby posiadają w tkankach dużą zawartość tego dobroczynnego związku, jednak z wiekiem jest go coraz mniej, skóra staje się sucha i wiotka, jak zwiędłe nieco jabłuszko.
Skąd bierze się kwas hialuronowy w kosmetykach, czy produktach do likwidacji zmarszczek?
Dawniej pozyskiwany był z tkanek zwierzęcych, najczęściej grzebieni kogucich, obecnie jest wytwarzany biotechnologicznie poprzez „ zaprogramowane” do tego celu niegroźne bakterie z grupy paciorkowców. Nie ma właściwości antygenowych, stąd praktycznie nie obserwuje się alergii na tę substancję.
Jak działa kwas hialuronowy w produktach do likwidowania zmarszczek?
Kwas hialuronowy nazywany jest „ eliksirem młodości” i jest od wielu lat stosowany w kosmetologii i medycynie estetycznej, a także do produkcji kosmetyków.
W zabiegach dermatologii estetycznej podawany jest śródskórnie jako mezoterapia. Dostarczany w ten sposób ściąga wodę do skóry oraz wpływa pobudzająco, na komórki skóry, które pod jego wpływem zaczynają produkować nasz własny kwas hialuronowy. Efekt? Wygładzona, napięta skóra.
Może być również stosowany jako wypełniacz zmarszczek, w tym wypadku podawane są specjalne preparaty, utrzymujące się w skórze około roku.
Znajdziemy go również w kremach anty-aging, gdyż jego zadaniem jest powstrzymanie procesów starzenia. To dzięki niemu skóra staje się bardziej napięta i sprężysta. Jednak jest to efekt naskórkowy, bowiem kwas hialuronowy zawarty w kremie lub innych kosmetykach nie wnika w głąb skóry, stąd jego efekty bardziej powierzchowne .
Dzięki właściwościom kwasu hialuronowego możliwe stało się stworzenie nowej generacji kremów ochronno-nawilżających, które bezpiecznie można stosować do pielęgnacji skóry podczas chłodów.
W przeciwieństwie do kremów , w których jest woda , nie powoduje rozszerzenia naczyń krwionośnych. Wykorzystywany jest również jako naturalny film ochronny dla warstwy rogowej naskórka, chroniąc przed substancjami chemicznymi oraz bakteriami. Działa przeciwzapalnie oraz regenerująco na skórę właściwą. Możemy go znaleźć w składzie preparatów stosowanych do trudno gojących się ran oraz blizn. Preparaty z kwasem hialuronowym przyśpieszają gojenie się zmian po trądzikowych oraz nierówności naskórka.
Czy wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym jest bezpieczne?
To ważne pytanie zadaje wielu pacjentów. Często obawy dotyczą stanu skóry po zaprzestaniu działania wypełniacza. Otóż można w zupełności spokojnie myśleć o przyszłości naszej skóry, kwas hialuronowy wpływa bowiem na produkcję kolagenu i nawet po roku, gdy zostanie wchłonięty zmarszczki i bruzdy są płytsze, nie wrócą do swego wyglądu sprzed zabiegu.
Podsumowanie
Jak widać kwas hialuronowy ma ważne właściwości stymulujące i pielęgnacyjne, wspomaga działanie innych substancji aktywnych. Warto więc szukać zabiegów i kosmetyków, które wykorzystują jego dobroczynne działanie.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, dostępnych w Instytucie Beauty Derm.
Autor: Monika Bykowska