ul. Domaniewska 22A, lokal U602-672 Warszawa

Przeszczep tkanki tłuszczowej i komórek macierzystych

Zabiegi z wykorzystaniem podwójnej strzykawki Arthrex®ACP®

 Jeden system strzykawek daje szereg możliwości:

  1. Osocze bogatopłytkowe PPR
  2. Lipofiling autologiczną tkanką tłuszczową
  3. Mezenchymalne komórki macierzyste (MSCs)
  4. Kombinacje powyższych.


Kompleksowy zabieg z wykorzystaniem układu Arthrex®ACP® umożliwia wykonanie lipofilingu autologiczną tkanką tłuszczową, regenerację mezenchymalnymi komórkami macierzystymi i biorewitalizację osoczem bogatopłytkowym.

Dr Agnieszk Surowiecka-Pastewka

Osocze bogatopłytkowe – Wampirzy lifting

Wampirzy lifting wykonany z wykorzystaniem nowoczesnej podwójnej strzykawki  Arthrex®ACP® zapewnia bardzo korzystne efekty, przy zminimalizowaniu ryzyka odczynów pozabiegowych. Autologiczny koncentrat osocza (ACP) podawany śródskórnie ma zastosowanie w odnowie skóry, gdzie stymuluje syntezę kolagenu. Wskazaniem jest regeneracja skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni, a także pomocniczo w leczeniu blizn i rozstępów. ACP indukuje procesy neoangiogenezy i jest stosowany terapeutycznie w  łysieniu. Układ Arthrex®ACP® umożliwia pozyskanie nawet dwukrotnie większego stężenia płytek niż pozostałe systemy osocza bogatopłytkowego. Nie zawiera substancji separujących, a separacja odbywa się poprzez odwirowanie, przez co jest całkowicie autologiczne i bezpieczne. W układzie Arthrex®ACP® eliminowane są leukocyty i erytrocyty, a zatem ryzyko reakcji pozabiegowej jest zminimalizowane.

Zabieg polega na pobraniu krwi z żyły obwodowej, ok 15 ml. Następnie odwirowaniu. Podawanie ACP odbywa się poprzez mikronakłucia śródskórne, może być poprzedzone miejscowym znieczuleniem.

Lipofiling autologiczną komórką tłuszczową

Wypełnienie autologiczną opracowaną tkanką tłuszczowa (ACA) oraz mikrotransfery tkanki tłuszczowej (ACAmikro, nanotłuszcz)to alternatywa do dostępnych na rynku wypełniaczy. Wskazaniem jest uzupełnienie objętości. Po pobraniu niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej (najczęściej z brzucha, ud) w znieczuleniu miejscowym i odpowiednim spreparowaniu, produkt podawany jest kaniulą w okolice wymagające wolumetrii. ACAmikro jest odpowiedni w okolicę powieki dolnej, tzw. Doliny łez. ACAmikro i ACA są nośnikami komórek macierzystych i czynników wzrostu.

Dzięki zabiegowi Lipofilling, czyli przeszczepowi tkanki tłuszczowej można raz na zawsze pozbyć się tkanki tłuszczowej z okolic, gdzie jest ona przez nas niepożądana i przenieść do miejsc, które wymagają zwiększenia objętości. Przeszczep tłuszczu to dobra inwestycja. Szczupleją uda, a wypełniają się zmarszczki. Zbyt dobrze brzmi by było prawdziwe? A jednak to prawda! Podczas jednego zabiegu Lipofillingu dokonywana jest liposukcja tkanki tłuszczowej z okolic gdzie jest on nagromadzony np. uda, kolana i przeszczepiana w inne miejsce np. w celu wymodelowania konturów twarzy, policzków czy doliny łez. 

Przeciętna długość życia komórki tłuszczowej wynosi 7-12 lat, zapewnia to gwarancję długotrwałego efektu, pozwala określić tłuszcz alternatywą dla innych wypełniaczy stosowanych w medycynie estetycznej. Lipofilling nie tylko zapewnia redukcję zmarszczek, ale także regenerację skóry dzięki zawartości komórek macierzystych w przeszczepianej tkance tłuszczowej. Skóra staje się również elastyczna, jędrna, zminimalizowane zostają przebarwienia oraz worki pod oczami. Zabieg jest bezpieczny, wyklucza wystąpienie alergii lub innych immunologicznych odczynów, właśnie dlatego, że przeszczepiana jest własna tkanka.

Zabieg składa się z 3 etapów:

  • Odsysanie – pobranie tłuszczu z miejsc, w których jest nadmiar tkanki tłuszczowej (np. brzuch, uda, biodra)
  • Oczyszczanie – bardzo ważny etap, w trakcie którego tłuszcz jest oczyszczany z uszkodzonych komórek, krwi, lipidów itp. 
  • Wstrzykiwanie – odessany i oczyszczony tłuszcz zostaje wstrzyknięty precyzyjnie w miejsce, które chcemy wypełnić (np. zmarszczki).

Komórki macierzyste

Pozyskiwane są z frakcji podporowo- naczyniowej tkanki tłuszczowej ponownie zawieszona w osoczu bogatopłytkowym służy przede wszystkim regeneracji. Zabieg znalazł zastosowanie również w ortopedii- podawanie dostawowe czy celem regeneracji ścięgien. MSCs posiadają właściwości immunomodulacyjne,  indukują proces  angiogenezy, stymulują gojenie ran.

Trójfazowy zabieg

Kompleksowy zabieg składa się z 3 elementów- wolumentrii autologiczną tkanką tłuszczową, regeneracji skóry mezenchymalnymi komórkami macierzystymi zawieszonymi w osoczu bogatopłytkowym. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Całość trwa ok 90-120 minut.

Efekt zabiegu jest widoczny bezpośrednio, zmarszczki ulegają wygładzeniu, wypełnione tkanką tłuszczową okolice odzyskują objętość. Ponadto, skóra staje się rozświetlona, nabiera zdrowego kolorytu. Z czasem dochodzi do syntezy nowego kolagenu, który poprawia jędrność skóry. Tworzą się nowe komórki tłuszczowe, nerwowe oraz mięśniowe, stanowiące w ciele naturalne rusztowanie.